بام سبز کاوه

نام پروژه  : بام سبز کاوه ، Kaveh Roof Garden

تاریخ ساخت پروژه : سال 1396

موقعیت پروژه : تهران | جردن

ابعاد پروژه:  حدودا 95 متر مربع

ترکیبی از طبیعت و مدرنیته را میتوان در پروژه بام سبز کاوه دید.

این بام سبز دارای ابعادی به اندازه 95مترمربع می باشد که تمام کف آن کار شده با چوب ترمو وود است. 20 متر مربع آن به آلاچیق اختصاص داده شده است و همچنین ابعاد فلاور باکس ها و درختان آن حدودا 20 متر طول می باشد.

 

 

از مزایای بام سبز میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

بهبود کیفیت هوا

بام سبز با فیلتر کردن ذرات آلاینده هوا و گازها در نتیجه کاهش آن ها به پاکیزه تر شدن هوا کمک می کند .یک بام سبز می تواند از آلودگی هوا با جذب دی اکسید کربن موجود در هوا (کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ) و بازپخش اکسیژن در شب  بکاهد و هوا را پاکیزه گرداند و برای تنفس نوع بشر بستر مناسب تری را فراهم سازد.

 

کاهش سر و صدای محیط خارج از منزل

بام سبز به عنوان یک عایق صوتی از میزان سر و صدای محیط تا 8 دسیبل بیشتر از بام های دیگر می کاهد و کاربرد آن تاثیر مناسبی بر سلامت شرایط محیط می گردد.عایق بندی پشت بام توسط پوشش گیاهی نه تنها می تواند به تنظیم دما کمک کند، بلکه می تواند منجر به کاهش سر و صدا نیز شود.ترکیبی از خاک و گیاهان موجب جذب، انعکاس یا اعوجاج صوتی می شوند، این ساختار با کاهش نویز، به ویژه برای صداهای فرکانس پایین، به آرامش آن محیط کمک شایانی می کند .

بهره وری انرژی

بام سبز می تواند به استفاده بهینه از انرژی منجر شود. آنها بعنوان عایق عمل می کنند که ، باعث کاهش هدر رفت گرما در زمستان می شود و همچنین با کاهش دما در تابستان باعث کاهش استفاده از سیستم های خنک کننده می شود.این بدان معناست که در تابستان کمتر از سیستم های سرمایش استفاده می شود و بالعکس در زمستان نیز از سیستم های گرمایش کمتری استفاده می شود، از این رو مصرف انرژی کاهش می یابد در نتیجه هزینه ها نیز افت پیدا می کند.نتایج مطالعات منتشر شده از سوی شورای تحقیقات ملی کانادا، نشان می دهد که بام سبز با کاهش دمای محیط اطراف ، جریان هوای گرم را کاهش می دهد در نتیجه تقاضای مصرف انرژی برای خنک کردن  هوا به ویژه در فصل های گرم سال (بهار و تابستان )کاهش یافته است.