دیوار سبز موزه برانلی پاریس

نام : موزه برانلی پاریس ، Quai Branly Museum

تاریخ ساخت پروژه : سال میلادی 2005

با مالکیت موزه MQB  که نام مخفف موزه برانلی است

موقعیّت جغرافیایی موزه : پاریس ، فرانسه

ابعاد بنا : حدودsq.ft  860 برابر 80000000 متر مربع

با شیب صد در صد که در دسترس عموم قرار گرفته است

معمار : ژان نوول  Jean Nouvel ,

مدیر پروژه : ایزابل گویلاویچ ، Isabelle Guillauic

مدیر برنامه ریزی : فرانسوا ریودو ، Francoise Raynaud

طراحی و نصب : دکتر پاتریک بلانک ، Dr. Patrick Blank

اجرای سیستم دیوار سبز : ری مور وکتال Le Mur Vegetal

این موزه که موزه باغی برای هنرهای بدوی است در نزدیکی برج ایفل واقع شده است که نمای زیبایی از گل ها و گیاهان مناطق نیمکره شمالی ، کشورهای آمریکای شمالی ، اروپا ، هیمالیا ، چین و ژاپن و نیز از شیلی و آفریقای جنوبی در نیمکره جنوبی زمین ایجاد کرده است ، که بالغ بر 150گونه گیاهی هستند و در حدود 20 گیاه در متر مربع دیوار سبز آن می باشد .

ژاک شیراک رئیس جمهور آن را در تاریخ 20 ژوئن 2006 در حضور بسیاری از شخصیت های فرانسوی و خارجی از هنر و سیاست افتتاح کرده است .

موزه مذکور خود شامل چندین ساختمان ، یک مدرسه و یک باغ است که به گفته دکتر پاتریک بلان در مقاله باغ عمودی به تاریخ سال میلادی 2008 ، با توجه به آب و هوای منطقه و قرار گیری آن درمسیر نسیم رودخانه ساین ، وی نمی توانسته است از گونه های گرمسیری در نمای خارجی بنا استفاده کند .

این ساختمان توسط معمار ژان نوول ساخته شده است که دارای 13000مترمربع زیربناست که ویژگی منحصر به فرد آن دیوار شمال غربی موزه است که از باغ عمودی پوشیده شده است که توسط دکتر پاتریک بلانک ، گیاه شناس فرانسوی و پایه گذرا دیوار سبز ، طراحی و کاشت شده است . این موزه یکی از مشهورترین باغ های عمودی دکتر پاتریک بلانک هست که یکی از زیباترین چشم اندازهای جهان به حساب می آید .با توجه به این که موزه مشرف بر رودخانه ساین است که در مجاورت آن پارک و خیابان های میانی وجود دارد از لحاظ میکرو هواشناسی یک محیط خوب برای انواع گیاهان ایجاد می کند .

سیستم باغبانی عمودی هیدروپونیکِ دکتر پاتریک بلانک در هماهنگی کامل با ساختمان قرار گرفته است که این سیستم قابلیت اجرا چه در داخل ساختمان و چه در خارج از آن را داراست و در ترکیبی زیبا بیانگر هماهنگی زیستی ساختمان با طبیعت به حساب می آید .

این باغ موزه که در مقیاس کلان از ارتفاع برج ایفل قابل رویت است ، دارای پتانسیل بصری لازم برای صدها بازدید کننده ای که روزانه از این برج برای دیدن شهر پاریس بالا می روند . در واقع طراحی خطوط منحنی در تقابل با خطوط صاف و مستقیم بافت اطراف ، نوعی تضاد شکلی و مفهومی ایجاد می کند ، این موزه یکی از محبوب ترین موزه های پاریس است که سالانه 130000 نفر بازدید کننده دارد . دیوار سبز این موزه به عنوان المانی تجاری برای موزه محسوب می شود و بازدیدکنندگان را از بالای برج ایفل شگفت زده می کند .

طراحی و ساخت این موزه نیز همچون بسیاری از موزه های معاصر به مسابقه گذاشته شده و در رقابت میان معمارانی نظیر رنزو پیانو و تادو آندو و نورمن فاستر، سرانجام زان نوول با طرحی خلاقانه نظر اکثریت داوران را جلب نموده است . طرحی که در آن اهداف و ایده‌های برجسته ای به چشم می خورد. نکاتی نظیر توجه به تکنولوژی روز معماری، احترام به خط آسمان و سیمای شهری پیرامون بنا، معماری رازآلود و معماگونه ای که شاخصه آثار او می باشد و همچنین توجه به مبانی معماری سبز نظیر تلفیق بنا با فضای سبزی پارک مانند و استفاده از دیوارهای گیاه پوش موزه در درون باغی وسیع قرار گرفته است که تمامی مسیرهای حرکتی در آن ارگانیک بوده و مجموعه ای از تپه های کوچک، حوضچه ها، نشیمن ها، درختان بلوط و افرا در آن دیده می شود.

همانگونه که گفته شد پایه گذرا دیوار سبز ( گیاهی ) دکتر پاتریک بلان بوده است که از لحاظ سیستم تک منبعی ترکیبی از دو لایه منسوج صنعتی (از نوعی نمد صنعتی) ایجاد کرده است که گیاهان در بین دو لایه مذکور نگهداری می شوند ، به دلیل حجم زیاد رطوبت سیستم اجرا شده ، یک لایه پی وی سی ضد آب در مجاورت دیوار ساختمان قرار دارد که این لایه توسط قاب هایی نگهداری می شوند و مواد غذایی از طریق سیستم آبیاری از بالا به پایین پخش می شود . صرف نظر از ارتفاع دیوار ، توجیح فرهنگی دیوار زنده پاتریک بلان توانسته توجه بخش عمده ای از مردم دنیا را به خود جلب کند  و قرار است شهر پاریس ده ها تن از این دیواره های سبز عمودی در سراسر شهر را در سال های آینده معرفی کند. این طور به نظر می رسد که  معماری سبز ، سیستم معماری شهری آینده است.

تمام مجموعه بر روی قاب فلزی متصل به سازه دیوار  نصب شده است. فضای ایجاد شده بین دیوار حائل و این مجموعه، به عنوان یک بالشتک هوایی عمل می کند و یک عایق کامل ایجاد می کند. ویژگی های احتباس مویرگی و آب پلی آمید به توسعه و تقویت ریشه کمک میکند و آبیاری توسط شبکه ای از لوله های سوراخ شده که از بالای دیوار اتّفاق می افتد .
این آبیاری پایدار و ثابت ، رطوبت لازم را حفظ می کند  و خوراک ثابت را برای گیاهان تولید می کند.
باغ عمودی موزه برانلی  است بنابراین یک دیوار زنده، یک اکوسیستم طبیعی عمودی طبیعی استپاتریک بلان دیوار سبز خود را با ایجاد شرایط مشابه با زیستگاه طبیعی گیاهان، که در آن ریشه ها مواد معدنی و مواد مغذی لازم را از آب باران تولید می کنند ، طراحی کرده است . سایر مواد مغذی مانند قندها، پروتئین ها و … از طریق فتوسنتز توسط برگ ها تولید می شوند. دیوار سبز پاتریک بلان نه تنها زیستگاه مناسبی برای چرندگان و حشرات فراهم می کند ، بلکه عامل مناسبی برای بهبود کیفیت هوا نیز به شمار می آید .در اصل دیوارهای گیاهی پاتریک بلان نوعی نقاشی زنده محسوب می شود که در تقابل با فضای شهری یک اثر هنری به حساب می آید . و نهایتاً از نگاه طراح مجموعه معمار ژان نوول ، زمانی که در نمای ساختمان از المان های باغ های عمودی استفاده می کنیم ، در اصل اسباب شادی مردم را فراهم کردیم و این باغ موزه به همراه دیوار زنده در ضلع شمال غربی خود ، یک پناهگاه بسیار عالی برای تنوع زیستی و یک عنصر مهم در بوم شناسی شهری به حساب می آید .

به نظر می رسد که  معماری سبز ، معماری شهری فردا است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد پروژه های دیوار سبز ما 

http://www.ziaeco.com

 

4 Comments

 • Reza / August 17, 2017 at 9:44 am

  سلام، رودخانه سِن منظورتان است؟ لطفا منبع را هم ذكر كنيد.

  Reply
  • مدیریت سایت / June 9, 2018 at 1:50 pm

   بله عزیز

   Reply
 • arezoogh / December 7, 2017 at 2:21 am

  ممنون عالی بود

  Reply
 • JessieGop / December 9, 2017 at 12:02 pm

  A Biological Masterpiece, But Subject to Many Ills
  The human foot is a biological masterpiece. Its strong, flexible, and functional design enables it to do its job well and without complaint—if you take care of it and don’t take it for granted.
  healthThe foot can be compared to a finely tuned race car, or a space shuttle, vehicles whose function dictates their design and structure. And like them, the human foot is complex, containing within its relatively small size 26 bones (the two feet contain a quarter of all the bones in the body), 33 joints, and a network of more than 100 tendons, muscles, and ligaments, to say nothing of blood vessels and nerves.
  https://www.cialissansordonnancefr24.com/avis-sur-le-cialis-5-mg/

  Reply