تکنولوژی دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن و یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای سبز مبتنی بر شرایط ممکن است در محیط داخل یا خارج از ساختمان نصب گردد. هم چنین تکنیکها و روش های مختلفی وجود دارد که می‌توان دیوارهای سبز را در ابعادهای متفاوت به منظور فضاسازی محوطه داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد.
دیوارهای سبز بسیار با شکوه هستند؛ کاربرد آنها در بام‌های سبز نمای دلنشینی را ایجاد می‌نماید که صرف نظر از مزایای زیست‌محیطی اش، همگان می‌توانند از آن لذت ببرند. گاهی به ابعاد بزرگ آن برای پوشاندن دیوارهای خانه و ساخت محیطی شاداب و با طراوت فکر می‌کنم. سیستم آبیاری اکثر دیوارهای سبز متشکل از یک قاب، سلول‌ها و کانال‌های آبیاری ست. خاک به عنوان یک ماده هادی در گلدان‌ها عمل می‌کند.

اطلاعات بیشتر و پروژه های ما :

http://www.ziaeco.com/

اجرای دیوار سبز

دیوار سبز به روش فلاورباکس های فلزی مدولار

اجزای این دیوار سبز از ورق روغنی درجه یک بوده که با دستگاه­های CNCبرش داده شده و پس از خم و اسمبل کردن با رنگ استاتیک پوشش داده می شوند.

دیوار سبز با روش پاکت

پاکت های ایجاد شده از نمد پلی آمید با عمر بیش از 30 سال، توان مقاومت کششی بالا و برگشت پذیری به حالت اولیه به منظور جلوگیری از شکم دادن، مقاومت در برابر موادخورنده،توان هوادهی بالا به ریشه و قدرت مویینگی بالا در انتقال آب تهیه شده است که بر روی یک لایه PVC  نصب گردیده و در نهایت با شبکه فلزی به دیوار نصب می­گردد.

دیوار سبز کابلی

فلاورباکس در تراز های مختلف نصب گردیده و با کمک اسکوپ های استیل، کابل های روکش دار  مخصوص جهت ایجاد شبکه و بستر رشد بالارونده و ریزشی گیاه تهیه می گردد.کلیه اسکوب های استیل به وسیله رول بولت به دیوار وصل می گردند.

دیوار سبز با مدول های پیشرفته

این مدول ها با ورق های روغنی درست شده که با دستگاه های CNC برش خورده و با تجهیزات دیگر خم و اسمبل گردیده است و در نهایت توسط گالوانیزه سرد و گرم در برابر زنگ­زدگی مسلح می گردند.ویژگی این مدول­ها پوشش سبز تمام سطح به وسیله شبکه داخلی آنها می باشد.

دیوار سبز با مدول­های پیشرفته به روش هیدروپونیک

این مدول ها با ورق های استیل 316 درست شده که با دستگاه های CNC برش خورده و با تجهیزات دیگر خم و اسمبل گردیده است،مواد پرکننده این مدول ها از پرلیت بوده و با شبکه آبیاری مواد غذایی لازم به ریشه گیاهان می رسد.ویژگی این مدول­ها پوشش سبز تمام سطح با سرعت زیاد می باشد.

دیوار سبز هیدروپونیک به روش پاتریک بلانک

این روش بر پایه رشد گیاهان در لایه­هایی از نمد پلی آمید بوده که بر لایه­ی PVCبه ضخامت 10 میلی متر نصب می گردد.تنوع گیاها مورد استفاده و شادابی نمای آن از ویژگی های این روش می باشد.

برو به وبلاگ

برای مطالعه ی مقالات تخصصی دیوار سبز ، به وبلاگ مراجعه کنید

شرایط محیطی گیاهان دیوار سبز

نور مناسب دیوار سبز

گیاهان جهت رشد نیاز به عمل فتوسنتز دارند، گیاهان با استفاده از اجزای سبزینه خود در روند فتوسنتز ،انرژی نورانی خورشید را در خود ذخیره می نمایند.عمل فتوسنتز در گیاهان نیازمند به دو جزء اصلی نور می باشد:

 • طول موج نور
 • شدت نور

نور جزو امواج مغناطیسی محسوب می شود که برای انتشار خود نیاز به محیط مادی ندارد و همچون امواج دیگر دارای معیارهایی همچون طول موج و بسامد می باشد. طیف مرئی نور سفید تشکیل شده از طول موج 350 الی 750 نانو متر می باشد که گیاه نیازمند  350 الی 500 و 600 الی 750 نانومتر می باشد. طول موج 500 الی 600 مربوط به رنگ سبز می باشد که گیاه آن را بازتاب می کند.

میزان شدت نور عامل بسیار مهمی در رشد گیاه می باشد چرا که ما غالبا از نور سفید که همه طول موج را دارد استفاده می کنیم اما باید منابع نوری شدت مورد نیاز را تامین نمایند.

میزان نور ساطع شده از یک منبع نوری در محل منبع دارای واحدی به نام لومن می باشد اما مقدار نور تابیده شده به یک جسم واحدی به نام لوکس دارد، لوکس تابعی از میزان نور ساطع شده و فاصله منبع نور تا جسم دارد.

منابع نوری هر کدام توان مشخصی درمیزان تولید نور دارند که به ترتیب از منابع نوری متال هالید، بخار سدیم،هالوژن و LED  می باشد.

بستر کشت گیاه دیوار سبز

اهمیت بستر کشت گیاهان در 3 موضوع کلیدی خلاصه می گردد :

 • میزان تامین مواد غذایی مورد نیاز رشد گیاه
 • میزان جذب و زه کشی آب
 • توان حفظ و نگهداری گیاهان

به عبارتی با توجه به نوع گیاهانی که در بستر کشت کاشته خواهند شد نسبتی از اجزای زیر را انتخاب می نمایند (توجه به نسبت این اجزا و نوع گیاه اهمیت بسیار زیادی در رشد،بیماری و مرگ گیاه دارد.)

 • پیت ماس
 • کوکوپیت و یا کوکوچیپس
 • ماسه شسته شکسته
 • پرلیت
 • خاک رس
 • ورمی کمپوست
 • تفاله چایی
  در استفاده­ی هر یک از این اجزا به PH  ، میزان شوری و نداشتن تخم علف هرز و بیماری های قارچی باید توجه نمود.
مواد غذایی مورد نیاز دیوار سبز

با توجه به اینکه در غالب نماها،بام ها و دیوارهای سبز امکان تعویض خاک وجود ندارد،مواد مغذی موجود در گیاهان کم شده و اصطلاحا خاک فقیر می شود. برای غنی نمودن خاک و رساندن به مواد مغذی باید عناصر ماکرو (پر مصرف ) و میکرو  (کم مصرف ) مورد نیاز گیاه را به خاک چه از طریق سیستم آبیاری،محلول پاشی و اضافه نمودن به بستر کشت رساند. انتخاب نحوه کوددهی به سیستم سبز اجرا شده و نوع گیاهان بستگی دارد.

نکته مهم استفاده از دوز مناسب مواد مغذی و برنامه غذایی می باشد که بهتر آنست زیر نظر گیاه پزشک این امر صورت پذیرد.در مورد انتخاب نوع کودهای شیمایی و یا آلی نیز باید به وضعیت بستر کشت و نیاز دقیق و میزان زمان واکنش کودها توجه نمود.

در کل باید در هنگام استقرار سبزینگی به موضوع نحوه کوددهی و غنی نمودن بستر کشت توجه نمود و سیستم مجهز و اقتصادی برای آن در نظر گرفت.

Ph و شوری محیط دیوار سبز

PHغلظت يون هيدروژن در محلول را مشخص مي‌کند و اين غلظت در محلول بسيار کم بوده و معمولاً بصورت اعداد اعشاري و مقياس لگاريتمي بيان مي‌شود. لگاريتم منفي غلظت يون هيدروژن در محلول را اصطلاحاً PH مي‌گويند.

PH دامنه‌اي بين صفر و چهارده در محلولها دارد که معمولاً  PH  7 را PHخنثي مي‌گويند و PHکوچکتر از ۷، PH اسيدي و بزرگتر از ۷  را، PH قليايي مي‌گويند.

میزان مطلوب PH  در محلول برای سیستم های سبز در محدوده 5/8 الی 6 باید باشد.

خاک نبايد شور باشد و موجودات ذره‌بيني مفيد به تعداد کافي در خاک وجود داشته باشند مانند باکتري‌ها و قارچها. علاوه بر آن بايستي به مقدار کافي عناصر غذايي داشته باشد، يعني از لحاظ بيولوژيكي متناسب باشد يا به عبارت ديگر حاصلخيز باشد.

عناصر غذايي موجود در خاک معمولاً بصورت کاتيون يا آنيون توسط گياه جذب مي‌شود و نسبت مناسبي بايد بين عناصر غذايي وجود داشته باشد در غير اينصورت گياه دچار مشکل مي‌شود.

دما ی محیطی دیوار سبز

دما مي‌تواند بطور مستقيم و غير مستقيم رشد گياه را تحت تاثير قرار بدهد. بذري که در خاک کشت مي‌شود به يک حداقل دمايي نياز دارد تا جوانه بزند و اصطلاحاً آنرا صفر گياه مي‌گويند. دما در جذب آب و عناصر غذايي توسط گياه نقش مهمي دارد. همچنين دماي مناسب در مراحل مختلف رشد سني متفاوت است يعني در مرحله استقرار گياهچه، رشد سريع و گل دهي متفاوت مي‌باشد

طراحی دیوار سبز

مزایای استفاده از دیوار سبز

 دیوار سبز در مقیاس شهری
 1. کاهش گرمای هوا و اثر گلخانه ای در شهر
 2. بهبود کیفیت هوا
 3. تولید اکسیژن
 4. ارتقاء کیفیت بصری و زیبایی سکونتگاه
 5. تاثیر بر سلامت روان شهروندان
 6. حمایت و ایجاد تنوع زیست محیطی و استقرار حیوانات و پرندگان
 7. کاهش سروصدا
 8. استفاده از آبهای بازیافتی
 دیوار سبز مقیاس ساختمانی
 1. بهبود کارایی انرژی ساختمانی
 2. کیفیت هوای داخلی, تصفیه هوا و تولید اکسیژن
 3. مزایای بهداشتی و سلامت
 4. عایق صوتی
 5. استفاده از محصولات ارگانیک کشاورزی شهری
 6. افزایش ارزش ملک

تهیه تا بهره برداری دیوار سبز

تهیه کردن گیاهان برای دیوار سبز

در انتخاب و تهیه گیاهان باید به موضوعاتی زیر توجه نمود :

 • تطبیق یافتن با شرایط اقلیمی شهر جدید قبل از کاشت.

خیلی از گیاهان در شرایط ایده آل و گلخانه ای پرورش یافته و سپس به بازار انتقال یافته اند قبل از خرید باید از مدت زمان انتقال آن به شهر جدید مطلع شویم .

 • گیاه مدت زمان طولانی در داخل گلدان گنجانده شده باشد.

گیاهان در زمان پرورش غالبا در خاک کاشته می شوند و هنگام انتقال به گلدان جهت فروش در بازار قسمتی از ریشه های خود را از دست می دهند اما اگر در داخل بستر جدید مدت 2 الی 3 ماه باقیمانده باشند دوباره ریشه داده و شروع به ادامه فعالیت می کنند.

 • توجه به ارتفاع

هنگام انتخاب و طرح کاشت جدارهای سبز باید به موضوع قرارگرفتن گیاهان در ارتفاع توجه نمود،بعبارتی توجه نمایید که گیاهان در شرایط حاد تری هم در مقابل سرمای زمستان ،گرمای تابستان و شدت تابش قرار می گیرند.

 • توجه به باد

توجه به جریان باد و قرار نگرفتن در مقابل آن و یا قرار گرفتن مناسب در مقابل آن از صدمات وارده بسیار جلوگیری می نماید بهتر آنست که در جهت وزیدن باد از گیاهان و درختچه های کوتاه تر و تنک تر استفاده نمود.

 • قارچ کشی

بهتر آنست که گیاهان قبل از کاشت در بستر قارچ کشی شوند که در صورت دارا بودن قارچ کل گیاهان نمای سبز،دیوار و یا بام سبز را آلوده ننمایند.

 • آفت زدایی

همانند قارچ کشی بهتر است که ابتدا از خرید گیاه آلوده به آفت خودداری نمود و در صورت خرید قبل از انتقال به سیستم سبز آفت زدایی نمود.

 • توجه به عمق ریشه

ارتفاع ریشه گیاهان باید متناسب با ارتفاع بستر کشت انتخاب گردد و فضایی نیز برای رشد و نمو گیاه در سالهای آتی در نظر گرفته شود.

نگهداری دیوار سبز

شاداب بودن جدارها،بام ها و نماهای سبز همواره باید مورد توجه قرار گیرد، نگهداری از سبزینگی باید دارای برنامه منظمی بوده و علاوه بر نظارت بر وضعیت سلامت گیاهان به سیستم های مکانیکی و تاسیساتی آبیاری توجه لازم بعمل آید. در دوره های نگهداری برنامه غذایی گیاهان نیاز به بازبینی دارد.

در هنگام طراحی سیستم های سبز باید به امکان نظارت،نگهداری و تعویض گیاهان توجه شده و این امکان پس از استقرار گیاهان به راحتی وجود داشته باشد.